Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi)

Pająki, który jeszcze do niedawna podlegał ochronie ścisłej, obecnie występuje licznie na terenie całego kraju.

Myślę, że jest to jeden z piękniejszych pająków żyjących w Polsce.

Kolejny opisywany przeze mnie gatunek, u którego występuje dymorfizm płciowy. Samica jest duuużo większa od samca – może osiągać do 20 mm długości nie licząc kończyn, chociaż spotyka się osobniki nawet o 25 mm. Dzięki tym wymiarom tygrzyki należą do jednych z największych gatunków pająków w Polsce. Samce przy swoich samiczkach wyglądają jak karzełki – nie przekraczają 6 mm długości. Z tego też względu najczęściej w naturze obserwujemy samice.

Piękne ubarwienie tygrzyka, jest niepodobne do żadnego innego gatunku pająków, trudno jest go z kimś pomylić. Głowotułów pokrywają delikatne włoski o stalowej barwie. Prążkowane, jasno-czarne kończyny są długie, posiadają rzadkie, ale widoczne ciemne włoski. Duży odwłok, o owalnym kształcie, pokrywają naprzemiennie, podłużne pasy w kolorze białawym, żółtym i czarnym. Kształt i ułożenie tych pasów jest indywidualne dla danego osobnika.

tygrzyk paskowany - Kopia

samica tygrzyka paskowanego sfotografowana przeze mnie w północnej Hiszpanii

Tygrzyk jest gatunkiem inwazyjnym, co znaczy, że nie należy do naszej typowej, polskiej fauny.

W tym momencie jest pająkiem, który zasiedla teren całego kraju i występuje bardzo licznie. Spotyka się go na łąkach, zarówno suchych, jak i wilgotnych, na terenach ogródków, ugorów, wzdłuż brzegów rzek, jezior i stawów. Swoje sieci tygrzyk rozpina niewysoko, bo maksymalnie do 50 cm nad powierzchnią ziemi. Żywi się dużymi owadami, przede wszystkim szrańczakami (należą do nich m. in. koniki polne), ale w jego sieci łapią się także motyle, ważki, duże muchówki. Czatuje na swoje ofiary na środku swojej sieci. Złapaną w sieć ofiarę tygrzyk dodatkowo unieruchamia lepką nitką i dopiero wtedy wbija jej gruczoł jadowy i wpuszcza jad, który zabija owada. Uśmierconą ofiarę pająk owija w kokon.

Nie tylko ubarwienie tego pająka jest charakterystyczne. Także budowa sieci jest rozpoznawalna dla każdego zainteresowanego, głównie za sprawą tzw. stabilimentum. Jest to gruba nić, tworząca widoczny z daleka zygzak pośrodku pajęczyny. Według jednej z teorii stabilimentum jest wzmocnieniem sieć wyspecjalizowanej do łapania dużych owadów.

 

 

 

Dodaj komentarz